Turizm Rehberliği Bölümü

 

Turizm Rehberliği bölümü 1996-1997 eğitim öğretim yılında eğitime başlamıştır. Programın eğitim süresi, bir yıl Ankara merkezde alınan isteğe bağlı İngilizce hazırlık olmak üzere üç yıldır. Programda öğrencilere, hızla gelişmekte olan Turizm sektörünün, çağdaş ve eğitimli eleman ihtiyacı dikkate alınarak, eğitim verilmektedir.

 Turist Rehberliği Ruhsatnamesi’ne sahibi olmak isteyenler, 2012 yılında çıkan Rehberlik Meslek Yasası’na gore aşağıdaki maddelere uymak şartı ile Profesyonel Turist Rehberliği Ruhsatname’sini almaya hak kazanırlar.

Turizm Rehberliği bölümü mezunu, YDS’den 75 veya üstü alan ve Turist Rehberliği Birliği’nin (TUREB) yaptığı 45 günlük Türkiye Turunu tamamlayanlar (tur masraflarını öğrenciler kendileri ödemektedir), gezi sonunda yapılacak olan sınavı geçtikleri taktirde Turist Rehberliği Ruhsatnamesi’ ni almaya hak kazanırlar.

Ayrıca her yıl TUREB, rehberlik bölümü mezunları için yabancı dil sınavı açmaktadır. Bu sınavın 1. aşamasında ilgili yabancı dilden sözlü yapılmakta, sözlüden geçenlere ise turist rehberliği alan bilgisi konulu çeviriler yapması istenmektedir. Belirli puan üzerinde alanlar, Türkiye turunu tamamladıktan sonra Turist Rehberliği Ruhsatnamesi’ ni almaya hak kazanırlar.

Eğitim turları ve sınav duyuruları için TUREB internet sitesi sık sık ziyaret edilmelidir.