BEYPAZARI MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN

‘’ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ANADOLU’’

GİYSİ VE TAKI DEFİLESİ

Moda Tasarım ve Kuyumculuk Takı Tasarım 2.sınıf öğrencilerinin tasarlayıp hayata geçirdiği ‘Ankara Üniversitesi ile “Geçmişten Günümüze Anadolu” temalı giysi ve takı defilesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Salonunda sunuldu.

Moda Tasarım Öğretim Görevlileri Muhammed Mustafa GÜLDÜR ve Meliha TOKUŞTEPE, Kuyumculuk Öğretim Görevlileri Gülhan GÜLDÜR ve Aliye KURNAZ önderliğinde hazırlanan defilede, öğrenciler geleneksel kültürü genç, dinamik ve modern bakışla yoğurarak farklı tasarımlarla ortaya koydular. Üç ay gibi kısa bir sürede hazırlanan “Geçmişten Günümüze Anadolu” koleksiyonunda yer alan giysilerde bürgüler, kadifeler, pazenler ve şilebezi gibi yöresel kumaşlarla şalvarlar, saltalar, üçetekler yeniden yorumlandı. Takılarda ise gümüş madeni ve değerli taşlar kullanılarak telkari tekniği gelenekselden çağdaşa farklı formlarda göz kamaştırıcı tasarımlarla konukların beğenisine sunuldu.

Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın destekleri ile hazırlanan defileye Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve eşi Nebahat İBİŞ, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem KARAASLAN, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlhan HATİPOĞLU, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin GÜNEY, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer KAPLAN ve Beypazarı Kaymakamı Kadir EKİNCİ eşleri ile birlikte katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan Beypazarı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Timur GÜLTEKİN ‘’Üretmek dünyanın en güzel işidir.Öğrencilerimiz el emekleri ve aklıyla ve yürekleriyle çok başarılı bir çalışma yaptıklarını düşünüyorum. Hocalarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu defilenin gerçekleşmesinde ortaya çıkmasında çok büyük emeği olan Rektör hocamızın eşi Nebahat İBİŞ hanımefendiye teşekkür ve şükranlarımı sunmak isteriz’’ dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ “Moda Tasarımı Programı ve Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programları 2013 yılında Yüksekokul bünyesine dahil ettiğimiz günden bu yana çok güzel, alışık olduğumuzun dışında görsel etkinliklerle üniversitemizi başarı ile temsil ettiler. Üç ay gibi kısa bir sürede tasarladığı ürünleri birazdan bizlere sunacak olan sevgili öğrencilerimiz, sizleri başarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Tasarım serüvenindeki uzun yolda ve meslek hayatınızda başarılar diliyorum“ dedi.

İzleyenler tarafından büyük beğeni toplayan defilenin ardından Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem KARAASLAN defilede emeği geçen öğretim elemanlarına ve öğrencilere plaket takdim ettiler.