Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Bölümü Açıldı

Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu, Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümünde yer alan Ayakkabı Tasarım ve Üretimi ön lisans programı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında eğitime başlamaktadır.Eğitim dili Türkçe olup, isteğe bağlı yabancı dil hazırlık eğitimi alınmakta ve birinci yılın sonunda 45 iş günü staj yapılmaktadır.

Programı tercih eden öğrencilerimiz firmaların ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını karşılayacaktır. Öğrencilerimiz;elde ve bilgisayarda kalıp, taban, ökçe, aksesuar ve sayası ile ayakkabının tasarlanması, geliştirilmesi, model profili ve stampalarının çıkartılması, kesim, dikim ve montaj işlemleri sonucunda prototip oluşturarak tasarımlarını üretime dönüştüreceklerdir.

Mezun öğrencilerimiz;ayakkabı üretimi ve yan sanayi üretimi yapan işletmelerin AR-GE ofislerinde ve üretim atölyelerinde, ayakkabı tasarım ve üretimi eğitimi veren örgün, yaygın ve yükseköğretim kurumlarında, ayakkabı üretimi yapan kamu kurumlarında,tasarım stüdyoları ve model ofislerinde,tekniker olarak çalışabilecektir.Tasarımcı, model sorumlusu, modelist,üretim çalışanı, üretim sorumlusu ve kalite kontrol uzmanı olarakistihdam edilecek öğrencilerimiz ayrıca kendi tasarım ve model ofislerini kurabilir ve/veya üretim atölyelerini açabilecektir.

Hedefimiz araştıran, yenilikleri takip edebilen, özgün ayakkabılar üretebilen, ürettiğini pazarlayabilen girişimci elemanları sektöre kazandırmaktır.